Самостоятелна форма на обучение (СФО) по желание на родителя
Със Закон за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), който е в сила от 2016 г., се въведе нова форма на обучение за деца и ученици, чиито родители желаят да ги обучават у дома. Тя е наречена самостоятелна форма на обучение (СФО). Тъй като много често наименованието се бърка с други форми и възникват недоразумения какви точно са изискванията и условията за преминаване в такава форма, е важно най-напред да бъде запомнено наименованието. Един от начините да постигнем тази цел е като свържем наименованието с асоциация, която да ни помогне да го запомним. И така, представете си следната картина – човек с телефон в ръка. Предполагам няма да ви е трудно, защото в днешно време доста хора прекарват времето си като само стоят на телефона си. Докато си представяте тази картина, вижте изображението долу - вече сте запомнили, че говорим за самостоятелна форма на обучение (СФО).
Асоциацията използвам единствено с цел да се запомни наименованието и няма връзка със съдържанието и начина на провеждане на самостоятелна форма на обучение (СФО).
СФО е различна от дистанционна форма, в електронна среда, индивидуална форма или домашното обучение, въпреки че те са също неприсъствени форми.
При СФО (за разлика от дневната форма, при която децата посещават учебни часове в училище) децата получават всички необходими знания извън училище - в домашна обстановка, в парка, в музея, в кооператив, в образователен център или училище, които не са лицензирани по МОН. При тази форма обучението се случва извън училище, но според утвърдените от МОН учебни програми и планове. При СФО самостоятелната подготовка може да бъде организирана по различен начин от всеки родител (да учи вкъщи с родители/учители; да учи в кооператив или учебен център/училище, което не е лицензирано по МОН; да учи с онлайн програми или да комбинира различни подходи), но учениците, които се обучават в СФО, трябва да получат същите знания като връстниците си, които ходят на училище. Те трябва да изучават същите предмети и да се явят на изпити за определяне на годишни оценки по учебните предмети от училищния учебен план. След успешно полагане на изпитите по всички предмети за съответния клас, ще получат същата диплома, която получават учениците, посещавали училище.
Ако обобщим казаното до тук, ще получим
Юридическата характеристика на СФО:
това е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно, като следват училищния учебен план. и се явяват на изпити по учебни предмети, предвидени за съответния клас.
Кой може да се обучава в СФО?
Много често, когато родители търсят информация за обучение на децата им в СФО, получават отговор от директори на училища, че в тази форма могат да се обучават само ученици със здравословни проблеми, с изявени дарби или такива над 16-годишна възраст, които трябва да предоставят доказателства, че отговарят на съответните изисквания. Съществува обаче възможност, при която не е необходимо да се посочват каквито и да е причини и основания за преминаване в СФО. Това става при условията на СФО по желание на родителя (чл. 112, ал. 1, т.2 от ЗПУО). Отнася се за всички ученици в задължителна училищна възраст (както и децата в предучилищна възраст, отново по желание на родителите им, по чл. 67 от ЗПУО). Преминаването в СФО става по реда на чл.12, ал.2 ЗПУО, след решение на експертна комисия, създадена към регионалното управление на образованието.
Процедура за преминаване в СФО по желание на родителя
Срокове: Това, което се изисква от родителите, за да преминат децата им в СФО по желание на родителите, е да подадат нужните документи до директора на училище (детска градина), в което има организирана такава форма. Решение дали ще има СФО в училищата се взима в началото на всяка година на педагогически съвет на всяко училище. На сайтовете на училищата можете да намерите информация дали предлагат СФО, т.е., ако ви интересува в Пловдив в кои училища се предлага самостоятелна форма, в гугъл пишете "самостоятелна форма Пловдив" и виждате на кои училища сайтовете излизат и избирате според предпочитанията ви. Ако ви интересува дали конкретно училище предлага СФО, тогава може да проверите на сайта му или да се свържете с директора.
Сроковете, в които се подават документи, са най-късно 10 дни преди началото на учебната година или преди началото на втория срок, т.е. документите трябва да бъдат подадени до края на месец август или преди началото на втория срок в училище, в което има СФО (междусрочна ваканция за 2022 е на 1 февруари 2022, затова до 20 януари 2022 г. най-късно документите ви следва да бъдат подадени). Ако в училището, в което учи детето ви няма такава форма, тогава ще е необходимо да добавите към документите си Удостоверение за последен завършен клас. След установяване на възможност за преместване в СФО в друго училище, ще е необходимо да се спази процедурата за преместване на ученик по чл. 108 от Наредба 10 от 1 септември 2016 г. за организация и дейностите в училищното образование. Директорът на училището, в което се е обучавал ученикът, издава удостоверение за преместване и го предоставя на директора на приемащото училище заедно с копие на училищния учебен план и копие на личното образователно дело на ученика в първи и втори гимназиален етап.
Документи:
След като родителите са решили, че желаят да обучават детето си в СФО, трябва да заявят желанието си пред директора на училището за промяна на формата на обучение. Това става чрез подаване на заявление до директора на училището, което са избрали, в което се предлага СФО. Към заявлението се прилагат следните документи:
Декларация за осигурени условия за провеждане на обучението на ученика в съответствие с целите на училищното образование по чл. 5 от ЗПУО.
Копие от училищен учебен план, по който се обучава ученикът. (Взема се от училището, към което се обучава ученикът)
Декларация по чл. 5 от ЗПУО – за спазване на целите на образованието
Декларация за съгласие и на двамата родители за обучаване на ученика в СФО.
Копие от личните карти на двамата родители.
Декларация по чл. 210, ал.2 от Закона за предучилищното и училищното образование за осигуряване на необходимите условия, образователни помагала и т.н.
Копие от акт за раждане на ученика, който ще се обучава в самостоятелна форма на обучение.
Удостоверение за последен завършен клас /удостоверение за училищна готовност/декларация за училищна готовност (в случай, че ученикът ще бъде записан в СФО в друго училище, различно от това, в което е записан до момента).
Декларация за промяна на обстоятелствата в приложените документи, описани в т.1, т.2, т.4, т.6. и т.8 от настоящето заявление, която следва да бъде представена в седемдневен срок от настъпване на новите обстоятелства /по образец/.
Декларация за обстоятелствата по чл. 112, ал. 5 от ЗПУО – при непостигане на необходимите компетентности
Процедура
След като Директорът получи нужните документи за СФО, ги внася в съответното РУО, където се сформира експертна комисия, която да ги разгледа. Тя провежда заседание и след оценка на приложените документи се произнася с решение. По преценка експертната комисия може да проведе събеседване с ученика и/или с родителите относно начина и условията, при които ще бъде осъществено обучението; може да осъществи и посещение в дома за установяване на достоверността на декларираните обстоятелства за провеждане на обучението. След разглеждане на документите, експертната комисия изготвя доклад, въз основа на който началникът на РУО се произнася със заповед, като в 10-дневен срок уведомява писмено заявителите за своето решение.
Случаи, в които е възможно да получите отказ ученикът да се обучава в СФО:
1. Родителят не е представил някой от изискващите се документи. Въпреки че в този случай експертната комисия следва да уведоми родителите за установения пропуск и да определи срок за представянето им, има случаи, в които се постановява директно отказ.
2. Не е доказано наличие на среда за учене, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на ученика, както и за опазване на физическото и психическото му здраве и благополучие, а в резултат на проведено събеседване или при проверка на място е установено деклариране на неверни обстоятелства.
3. Избраните методи и подходи не са съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на ученика.
Как се провежда СФО?
Съгласно чл. 210, ал. 2 от ЗПУО родителите, чиито деца се обучават в СФО, са длъжни да осигурят познавателни пособия, учебници и учебни помагала, както и да прилагат по свой избор методики и подходи, съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на детето. Това означава, че родителите сами закупуват учебници, програми, помагала, по които ще се обучават децата им. Биха могли да използват безплатните електронни варианти на учебници и учебни тетрадки, достъпни на сайтовете на някои издателства.
Разпоредбата на чл. 210, ал.2 от ЗПУО е в противоречие с чл. 53, ал. 3 от Конституцията, според който „Основното и средното образование в държавните и общинските училища е безплатно.“. В чл. 5, ал. 1 от Конституцията се казва, че „Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да и противоречат.“. На това основание, родителите могат да настояват да им бъдат предоставени учебници и тетрадки от училището, в което е записан ученикът в СФО.
Изпитни сесии
Изпитите, които учениците в СФО полагат, са за оформяне на годишна оценка, тоест в една учебна година учениците държат по един изпит за всеки предмет от учебната програма за съответния клас, който обхваща целия материал за учебната година. Организацията на изпитните сесии е уредена в Наредба № 10/01.09.2016 г. на министъра на образованието и науката за организация на дейностите в училищното образование.
Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определя със заповед на директора на училището. Изпитите по учебните предмети от училищния учебен план са организирани в сесии, като за СФО има две редовни изпитни сесии в края на всеки учебен срок. Родителите имат възможност сами да избират на коя сесия кои изпити да държи детето им. След като направят своя избор, те трябва да подадат заявление до съответното училище, в което да заявят периодите за явяване на изпити, като посочат конкретни желания за броя на изпитите и учебни предмети на които ученикът ще се яви на отделните сесии. Въз основа на подадените заявления се изготвя график за изпитите.
Препоръчвам изпитите да се разпределят така, че да са приблизително равностойни двете сесии като тежест. Самите изпити се провеждат в училището, като за целта има специално сформирана комисия. Ученикът изтегля предварително подготвен изпитен вариант. В зависимост от предмета и по преценка на учителя вариантът може да бъде под формата на тест с отворени и/или затворени въпроси и/или устен изпит. Някои изпити, като например по технологии и предприемачество и изобразително изкуство, имат включена и практическа част.
След приключване изпитната работа се проверява от комисия, която поставя годишна оценка по предмета. Съгласно чл. 112, ал. 5 ЗПУО, учениците, които не постигнат необходимите компетентности в съответния клас, продължават обучението си в друга форма на обучение, препоръчана от екипа за подкрепа за личностно развитие. Ако всички изпити са положени успешно, в края на учебната година ученикът получава удостоверение за завършен клас или диплома.
След завършване на 7 клас ученикът, който се е обучавал в самостоятелна форма на обучение, се явява на НВО по български език и математика и има право да кандидатства за прием в гимназия. След като бъде приет и се запише в новото училище, ако желае, ученикът може отново да подаде заявление за самостоятелна форма и до края на първи или втори гимназиален етап да се обучава у дома. След като получи диплома за завършено средно образование, такъв ученик има право да кандидатства в университет. Когато в училището е организирано обучение по чл. 40а, ал. 3 и 4 ЗПУО, ученик, който се обучава в самостоятелна форма по желание на родителя, може по желание да наблюдава синхронен урок, без да взаимодейства с учителя и с останалите ученици.
СФО за деца в предучилищна възраст
Според чл. 67 от Законът за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) родителите на деца в предучилищна възраст могат да изберат СФО за децата си, която дава възможност за полагане на грижи и обучение в домашна среда. Самостоятелната организация включва възпитание, социализация, обучение и отглеждане на детето, организирано изцяло от родителя, както и проследяване постиженията на детето от детската градина или училището, в което е записано на СФО, в началото и в края на учебната година.
Видът на организацията на всяка група в детската градина или за отделно дете в случаите на почасова и самостоятелна организация се определя от директора на детската градина в съответствие с желанието на родителите след съгласуване с финансиращия орган. В НАРЕДБА No 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование са посочени редът и условията за провеждането на СФО. Самостоятелната организация се провежда по заявено желание на родителя за съответната учебна година и след одобрение от експертната комисия в регионалното управление по образование по чл. 67, ал. 2 от ЗПУО.
Документи: Към заявлението се прилагат:
1. декларация, съдържаща данни за детето и родителите - трите имена, ЕГН, постоянен и настоящ адрес; при подаването и се представят оригиналът на акта за раждане на детето и лична карта на родителите за проверка на декларираните данни;
2. декларация за наличие на среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и за опазване на физическото и психическото му здраве и благополучие;
3. програма за развитие на детето, която задължително съдържа:
а) избрани методики и подходи, съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на детето и гарантиращи постигането на целите по чл. 5 от ЗПУО;
б) примерно разпределение на теми за постигане на компетентностите за съответната възрастова група;
в) списък на избраните познавателни книжки и учебни помагала.
Експертната комисия в едномесечен срок от подаване на заявлението и след анализ на документите одобрява или отказва да одобри включването на детето в самостоятелна организация.
Случаи, в които е възможно да получите отказ детето да се обучава в самостоятелна организация:
Експертната комисия отказва да одобри включването в самостоятелна организация, когато:
1. не е представен някой от изискуемите документите;
2. не е осигурена среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и за опазване на физическото и психическото му здраве и благополучие;
3. представената програма не гарантира постигането на някоя от целите по чл. 5 от ЗПУО;
4. избраните методики и подходи не са съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на детето.
За установяване на верността на декларираните обстоятелства експертната комисия може да извършва проверки на място, да провежда събеседване с детето и с родителите преди вземането на решението си.
Родителите, чиито деца се обучават в самостоятелна организация, са длъжни да гарантират постигането на целите по чл. 5 ЗПУО, да осигурят необходимите условия за обучение, познавателни книжки, учебници и учебни помагала, както и да прилагат по свой избор методики и подходи, съобразени с възрастта, индивидуалните потребности и интересите на детето. Постиженията на детето, възпитавано, социализирано, обучавано и отглеждано при самостоятелна организация, се определят от учители в детската градина или училището в началото и в края на учебното време. За целта родителите осигуряват присъствието на детето в определен от детската градина или училището ден и час. Дете, включено в самостоятелна организация, което в края на учебната година не постига компетентностите, заложени в държавния образователен стандарт, от следващата учебна година се включва в целодневна, полудневна или почасова организация на предучилищно образование по избор на родителите.
При обявена извънредна обстановка родителите на деца, записани в детската градина или училище, могат да подадат заявление за включване на детето в самостоятелна организация до директора от 1-во до 5-о число на всеки месец. Експертната комисия одобрява или отказва да одобри включването на детето в самостоятелна организация в 14-дневен срок от подаване на заявлението и след анализ на документите. Педагогическите специалисти оказват подкрепа на семействата на децата, записани в самостоятелна организация, при условия и по ред, определени в правилника за дейността на детската градина или училището.
За лични консултации по конкретен казус: тел. 0888 441044; e-mail: adv.lessenska@gmail.com Гергана Лесенска
Споделен опит за прилагане на СФО, вижте в следното видео:
Comentarios