ОТВОРЕНО ПИСМО
До Министъра на образованието и науката г-н Красимир Вълчев
До Българска академия на науките
До Парламентарната комисия по образованието и науката
До Омбудсмана г-жа Мая Манолова
До Медиите
Уважаеми дами и господа,
От изявления в медиите на представители на Министерството на образованието и науката, вкл. и на г-н Вълчев, става ясно намерението на просветното министерство да опита за пореден път да наложи задължително предучилищно образование за 4-годишните деца, след като бе твърдо и непреклонно атакувано и отхвърлено при предишни опити както от родители и психолози, така и от други активни граждани на България.
Разбираме крайната необходимост от дълбоки и дълготрайни реформи в системата на предучилищното и училищното образование. Резултатите на българските ученици на международния тест PISA, които показват, че близо 40% от тях са функционално неграмотни са стряскащи! Но е факт, че това са именно ученици, прекарали 8 или повече години в системата на българското държавно образование! Против всякаква логика и здрав разум е да се предлага още по-ранно обхващане и по-дълъг престой в система, която доказано произвежда неграмотност и неспособност у децата да мислят и анализират.
Освен горепосоченото, има и други, още по-убедителни аргументи против въпросното предложение, а именно редица научни изследвания и доказателства за безсмислието, дори и вредата, от принудителното институционализиране и предучилищно обучение на толкова ранна възраст. Тук ще изложим част от тях:
Д-р Дейвид Уайтбред, психолог и изследовател към Университета Кеймбридж, ясно заявява предимствата на свободната детска игра и застава твърдо против започването на формално образование преди детето да навърши 7-годишна възраст. Неговото изследване, основаващо се на данни от областта на антропологията, социологията, историята, психологията и образованието е достъпно на английски език ето тук.
В своя доклад „Начална училищна възраст: Европейски политики и скорошни изследвания“ (достъпен на английски език ето тук) Каролин Шарп, директор на отдел „Изследвания“ към Националната фондация за образователни изследвания в Англия и Уелс, цитира поредица от изследвания, според които по-ранното започване на официално обучение не постига по-добри резултати в успеваемостта на наученото.
Проф. Томас Дий от Станфордския университет заедно с Ханс Хенрик Сийверстен от Датския национален център за социологически проучвания публикуват своето изследване „Дарът на времето? Начална училищна възраст и умствено здраве“ през 2015 г. и в него отново доказват изключително благотворното въздействие върху психическото здраве на децата, което забавянето на официалното обучение до 7-годишна възраст носи. Според него деца, които започват детска градина на 6 (а не 5 или 4) имат осезаемо по-добри резултати в психологическо отношение, като например поддържане на вниманието, активност, самоконтрол. Докладът е достъпен на английски език ето тук.
Изследването „Начална възраст за детска градина и академични постижения и социо-емоционално развитие на децата“ (достъпно на английски език ето тук) е публикувано от Националния институт за детско здраве и човешко развитие с участието и приноса на редица учени от над 20 университета и независими организации, вкл. Лондонския университет, Вашингтонския университет и Калифорнийския университет. Според него не съществува практическа връзка между ранното започване на обучителни дейности и училищните постижения на децата. Също така, възрастта на която детето влиза в образователна институция няма връзка със социо-емоционалното му развитие, т.е. т.нар. „ранна социализация“ съществува само и единствено в пожелателно-теоретичен аспект, но не и в реалността.
Следващото изследване, което ще предложим на Вашето внимание, пък ясно показва, че по-късното четене не само не забавя развитието, но и спомага за т.нар. функционална грамотност, т.е. деца, които започват да се учат да четат на 7, а не на 5, на по-късен етап (около 10-11-годишна възраст) не само че наваксват всичко, но и разбират по-добре това, което са прочели. Въпросното изследване е достъпно на английски език ето тук.
Психологът проф. Питър Грей от Бостънския университет провежда и публикува десетки изследвания в областта на сравнителната, еволюционната и образователната психология. Автор на „Свободата да учиш“, учебник по психология, редица научни статии, доклади и реферати, както и на собствена рубрика в престижното издание Psychology Today. Не са едно и две неговите изследвания, на които можем да се позовем тук, но може би едно от най-стряскащите и убедителни е „Упадъкът на играта и възходът на психопатологиите у децата и подрастващите“. Ранното институционализиране и обучение на малки деца пречи на тяхната свободна игра, което води до редица психологически проблеми, сред които тревожност, депресия, нарцисизъм, дори склонност към самоубийство. Трудът му може да се прочете на английски език ето тук.
Очевидно е, че научните среди в световен мащаб отдавна са доказали липсата на връзка между ранното започване на обучителен процес и академични постижения. Няма връзка и със „социализацията“ между децата. Но за сметка на това, доказано вреди на психологическото и емоционалното здраве на децата. Погледнато от друга страна, не съществува дори едно научно доказателство в подкрепа на тезата, че е желателно и необходимо децата да започват задължително предучилищно обучение на 4-годишна възраст! В тази връзка се обръщаме към всички Вас със следните предложения:
Призоваваме Българската академия на науките да обосноват свое становище по въпроса – със собствено изследване или обобщение на предоставените тук или други научни трудове.
Призоваваме г-н Красимир Вълчев и Министерството на образованието и науката да се откажат от въвеждането на задължително предучилищно обучение на 4-годишни деца.
Призоваваме Парламентарната комисия по образованието и науката да отхвърли предложението в зародиш.
Призоваваме г-жа Мая Манолова да защити интересите на българските граждани, в това число и българските деца, от монопола върху семейни независими решения за образованието, който МОН налага.
Призоваваме медиите да отразят и покажат в национален мащаб всички научни доказателства срещу задължителното предучилищно обучение на 4-годишни деца, както и липсата на такива за обратната теза.
Според Конституцията на Република България, както и редица международни документи, по които България е страна, родителите/законните настойници са тези, които вземат приоритетно решения относно възпитанието и образованието на децата си, а държавата е длъжна да се съобразява и подкрепя това основно тяхно право без дискриминация относно направения от тях избор. В този смисъл, нашето предложение е да се осигури свободното съществуване на разнообразни форми на отглеждане и образование на децата в предучилищна и училищна възраст (вкл. такива, инициирани от самите родители, полудневни, почасови и др.), яснота и подробности около възможността за валидиране и сертифициране на знания, получени извън системата на МОН, както и повече яснота относно процеса на прием в училищната система на деца, които са получили цялостно или част от своето предучилищно/училищно образование в алтернативна форма на отглеждане и обучение. Убедени сме, че именно чрез тези стъпки, а не чрез насилствени и репресивни мерки, ще се стигне до желаното от всички нас подобряване на качеството на образование на национално ниво.
С уважение,
Общност за свободно образование
Организации, подкрепящи настоящето отворено писмо:
Асоциация за свобода в образованието
Асоциация за домашно образование
Гражданско сдружение "Асоциация общество и ценности"
Национална мрежа на родителите
* Бележки към 28.09.2017 г.:
- Над 370 човека подкрепиха и подписаха отвореното писмо. Всеки, който желае да се присъедини, може да го направи на следния линк: http://nmr.bg/open-letter-4yo/
- Гражданско сдружение "Асоциация общество и ценности" също изпратиха свое отворено писмо срещу задължителното предучилищно обучение за 4-годишни деца. Него можете да прочетете и подпишете ето тук: http://civilactionbg.com/?p=201
Comments